Pokličite 01 431 50 86 ali 031 421 648

Prestranek pri Postojni

POSESTVO GRAD PRESTRANEK
Prestranek

Posestvo Grad Prestranek pri Postojni ima veliko naravnih danosti, ki omogočajo prijetno druženje v neokrnjeni naravi. Na posestvu se nahaja grad Prestranek iz 16. stoletja. Tradicija vzreje konj in s konji povezanih dejavnosti se nadaljuje še danes. Imajo čredo Islandskih konj, namenjenih učnim uram jahanja otrok med bivanjem. V sklopu se nahaja ekološka kmetija, do katere se otroci sprehodijo in si jo ogledajo. Poleg tega imajo na posestvu tudi zeliščni vrt, kjer se otroci seznanijo z uporabo zelišč. V bližini pa si ogledajo tudi arheološko najdišče Ovčja jama, ki dokazuje, da je človek tu bival že v zadnji ledeni dobi. Ne nazadnje si otroci spečejo še slastne piškote iz domače ekološke moke.

Oddaljenost od Ljubljane: 55 km
Kapaciteta doma: 41 ležišč
Zdravstveno varstvo: v sklopu ZD Postojna

Prestanek pri Postojni Prestanek pri Postojni

Tridnevni program za otroke:

1. dan:

• prihod, namestitev v apartmajih 2* in seznanitev s hišnim redom,
  • kosilo,
  • ogled gradu Prestranek in učni sprehod po ekološkem kmečkem zeliščnem vrtu (v neposredni bližini gradu), kjer bo potekala predstavitev zdravilnih zelišč in njihova raba. Otroci bodo imeli možnost sajenja zelišč, kot so meta in kamilice, v lončke, ki jih otroci lahko vzamejo domov. Predstavili jim bomo tudi čebelarstvo in medene izdelke.
  • popoldanska malica – predstavitev črede konj Islandski poni, njihovo zgodovino in osnove oskrbe (kako jih čistimo, jahamo, sprehajamo, hranimo). Otrokom bo prikazan pravilen pristop do konj s poudarkom na opazovanju in govorici telesa. Otroci in konji bodo uživali v medsebojnem spoznavanju in druženju. Skupaj z inštruktoricami bomo pripravili konje za ježo in odjahali 4 kroge v eni večjih jahalnic v Sloveniji.
  • večerja
  • po večerji – izdelovanje konja na palici.
  • pred spanjem bomo prebrali pripovedko iz Notranjske (Martin Krpan).

2. dan:

• zajtrk,
  • odhod v spremstvu vzgojiteljic in vodnika peš ali z avtobusom (cca 2km) do ekološke kmetije, ki se ukvarja s pridelavo ekološkega mleka in bomo spoznali življenje na kmetiji ter z njo povezana opravila (molža krav, hranjenje teličkov, krmljenje živali,…). Kmetija nudi pristen stik z živaljo. Izlet na kmetiji bomo popestrili s »crkljanjem teličkov«, ogledom kmetijskih strojev in prikazom molže (možno sodelovanje pri molži).
  • dopoldanska malica in izdelava ptičje krmilnice.
  • kosilo in zaslužen počitek.
  • popoldanska malica
  • peka kruha ali piškotov iz ekološke moke s posestva Grad Prestranek.
  • večerja
  • priprava tabornega ognja

3. dan:

• zajtrk
  • sprehod do arheološkega najdišča Ovčja jama v kateri so skozi večletna izkopavanja odkrili kulturne horizonte različnih zgodovinskih obdobij (paleolitik, prazgodovina). Jama je dokaz, da je človek bival tudi v zadnji ledeni dobi, ko je bila kotlina doline Pivke hladna stepa z redkim drevjem.
  • malica v naravi, po poti pa bomo obesili ptičje krmilnice in si bomo ogledali drevesne vrste in podrasti
  • pospravljanje sob in pakiranje svojih stvari
  • družabni klepet glede pridobljenih vtisov.
  • športne igre na prostem (badminton, nogomet)